Na czym polega lakierowanie proszkowe.

Lakierowanie proszkowe z pewnością jest doskonałym sposobem na uzyskanie nieskazitelnej powłoki lakierniczej. Jednocześnie można zachować ochronę antykorozyjną. Najprościej rzecz ujmując, jest to jedna z metod nanoszenia farby na daną powierzchnię. Przyjrzyjmy się temu, na czym polega lakierowanie proszkowe i jakie ma zalety. O czym warto wiedzieć? Kiedy postawić na usługi tego typu?

Lakierowanie proszkowe

Czynności te polegają na nanoszeniu farby na powierzchnię wyrobu. Powłoka powstaje tutaj przez rozpylenie farby z użyciem specjalnego urządzenia.

Co ciekawe, lakierowanie proszkowe nie wykorzystuje wody, dlatego jest często określane jako malowanie na sucho. Proces dzieli się na kilka etapów, z których każdy ma duże znaczenie. W celu osiągnięcia określonych rezultatów, przed lakierowaniem trzeba wykonać następujące czynności:

  • Umycie materiału - to pozwala zachować gładkość.
  • Pasywacja materiału - ma za zadanie zapewniać większą przyczepność.
  • Umieszczenie materiału w specjalnym piecu, już po nałożeniu farby. Dzięki temu powłoka jest doskonale utwardzona.

Pamiętajmy o tym, że lakierowanie proszkowe ma wiele zalet. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie jest coraz chętniej stosowane.

Najważniejsze zalety

Jakie zalety ma lakierowanie proszkowe? Okazuje się, że powłoki naniesione na powierzchnię za pomocą lakierowanie tego typu są odporne na działanie wielu czynników. Nie ma mowy o ich zniszczeniu pod wpływem temperatury lub wilgoci.

Kolejnym atutem jest bezpieczeństwo dla ludzi i otoczenia. Nie stosuje się tutaj szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na środowisko lub człowieka. Bardzo ważne jest to, że lakierowanie proszkowe jest niezwykle trwałe. Nałożona farba nawet po wielu latach nie odpryskuje, dzięki czemu zachować można estetykę danej powierzchni.

Co jeszcze sprawia, że lakierowanie proszkowe jest tak cenione na rynku? Można liczyć na szeroki wybór kolorów farb proszkowych. Są one dostępne w wielu odcieniach, dając nam wiele możliwości. W efekcie każdy klient może skorzystać z atrakcyjnych wizualnie rozwiązań.

Farby proszkowe

Lakierowanie proszkowe wykonywać można na wszystkich powierzchniach metalowych, w tym także na stali i aluminium. Nie bez znaczenia jest fakt, że proszkowe farby służą głównie do malowanie ochronnego, antykorozyjnego i dekoracyjnego. Rezultatem jest brak zacieków, pęcherzyków powietrza i spękań na malowanej powłoce. Klienci mogą wybierać wśród wielu struktur, faktur i kolorów farb. Stosowane substancje mają atesty, które zezwalają na kontakt z żywnością. Proszki do lakierowanie nie opierają się na rozpuszczalnikach, a w trakcie aplikacji nie uwalniają szkodliwych związków lotnych. Plusem jest zatem brak ryzyka zanieczyszczenia powietrza.

Wykorzystane produkty odznaczają się ekonomicznością i wydajnością. Pojedyncza warstwa lakieru nałożonego tą metodą jest równoznaczna trzem warstwom zwykłej farby. Czynności są wykonywane w pomieszczeniu zamkniętym, dlatego pozostałości farby można ponownie zebrać i użyć. Poza tym, farby proszkowe dają lakierni możliwość ograniczenia generowania odpadów. Przedłużona żywotność jest bardzo ważna.

Gdzie stosuje się lakierowanie proszkowe?

Okazuje się, że lakierowanie proszkowe jest stosowane głównie w branżach, gdzie wykorzystywane są konstrukcje i elementy metalowe. To doskonałe rozwiązanie dla producentów mebli metalowych. Magazyny i sklepy niejednokrotnie stawiają na metalowe meble różnego rodzaju, które lakierowane są farbami proszkowymi. Dodatki do mebli i dekoracyjne produkty także są lakierowane proszkowo. Gdzie jeszcze sprawdza się lakierowanie tą metodą?

Farby proszkowe z powodzeniem użytkowane są przy produkcji wyposażenia wnętrz. Budowlana branża z kolei wybiera proszkowe farby do malowania ogrodzeń, okien, konstrukcji stalowych, kaloryferów itp. W motoryzacji malowanie proszkowe także znajduje zastosowanie. Zderzaki, felgi, kołpaki, karoserie samochodowe, ramy rowerowe - wszystko to jest lakierowane proszkowo.

Podsumowując warto stwierdzić, że lakierowanie proszkowe daje wiele możliwości. Te zadania warto zlecić doświadczonej firmie, która działa z pasją i zaangażowaniem. Na szczęście można liczyć na szeroki zakres usług, dlatego każdy odbiorca skorzysta z ciekawych propozycji. Czynności polegają głównie na rozpyleniu farby z użyciem niezawodnych urządzeń. Nie trzeba tutaj stosować wody, dlatego mamy do czynienia z malowaniem na sucho. Utwardzona powłoka przez długi czas zachowuje swoje właściwości i estetycznie się prezentuje.